Pořadatelé Wales Rally GB zavádí zajímavou novinku. V rámci závěrečného podniku letošního seriálu WRC vzdají poprvé hold osobnosti, která se výrazně zapsala do histori Britské rally. Role první „Rally Legend“ připadla Ari Vatanenovi.


Jeden z legendárních létajících Finů opanoval Britskou rally právě před 30 lety v roce 1984 s vozem Peugeot 205 T16s. Volba tedy nemohla dopadnou jinak.

„Je zcela bez diskuzí, že je pro mě obrovská pocta, být vybrán jako historicky první „Rally Legend“ Britské rally. K Británii a zdejším fanouškům jsem měl vždy velmi blízko, cítil jsem se zde jako doma. Rád se jim za projevenou přízeň odměním a už se velmi těším“, uvedl 62-letý Fin.

Vatanen si naklonil domácí fandy ziskem dvou titulů v British Rally Championship 1976 a 1980. Vatanenův styl jízdy dveřmi napřed s Fordem Escort RS1800 přiváděl davy do varu. Finovu popularitu ještě více živila přítomnost Davida Richardse, který ze sedačky spolujezdce přispěl k zisku druhého ze dvou zmiňovaných britských titulů.

Ari Vatanen / Peugeot 205 T16 Gr.B

Richardse není třeba dlouze představovat, do síně motoristické slávy se zapsal mimo jiné jako šéf společnosti Prodrive. Ve stejném složení pak v roce 1981 Vatanen s Richardsem vybojovali titul mistrů světa v rally s Fordem.

„Ford jsem miloval. Byl jsem mladý a před ničím jsem neměl respekt. To auto jezdilo skvělě. Bylo jako rukavice pro mé ruce. Mnohdy jsem byl byl již za hranou, viděl jsem diváky, jak mají hrůzou či v úžasu otevřená ústa a doslova lapají po dechu. Pokud by viděli můj obličej pod kuklou, spatřili by mě se širokým úsměvem na rtech.“ Ari Vatanen


„Oh dear God“

Za vše hovoří záznamy na videu. Vybrali jsme jeden, který dokonale ilustruje předchozí Ariho slova. Terry Harryman stihne v čase 2:00 jen heknout: „Oh dear God“!

Přestup k týmu Peugeot

Poté, co Vatanen spojil své síly se spolujezdcem Terry Harrymanem, následoval podpis u ambiciózního továrního týmu Peugeot. Francouzi představili světu bestiální Peugeot 205 T16s homologovaný pro Gr. B. Fin s rychlým vozem vlétl do šampionátu jako utržený z řetězu a vyhrál tři závěrečné podniky sezony 1984, celkem pak pět soutěží v řadě včetně již zmíněné Britské rally.

„Nebylo to však snadné,“ zavzpomínal Ari. „Auto jsme poslali přes boudu a skončili v nějakém mokřadu. Myslel jsem, že je konec. Hrůza. Najednou se však objevili nějací lidé a dostali nás zpět na trať. Mohli jsme pokračovat…“

Havárie vůbec provázely Vatanenovu kariéru. Nejvážnější na Argentinské rally zázrakem přežil. Symbolicky tak zakončil kariéru v mistrovství světa. Z rally však blonďatý Fin nezmizel, později psal historii slavného závodu do oblak Pikes Peak, či nejtěžšího maratonu světa Dakarské rally.

Ari Vatanen / Peugeot 205 T16 Gr.B

„Legendární tratě ve Walesu, obzvlášť v listopadu, mají pro mě speciální kouzlo. Nejsem si jistý, čím jsem si Brity tak naklonil, pokud ne svými blond vlasy, potom jedině jezdeckým stylem. Lidé vás milují, pokud jedete rychle a děláte šou, podobně jako Colin McRae. A co víc, vždy jsem měl rád kontakt s lidmi. Auta jsou sice skvělá, ale neumí mluvit!“ Ari Vatanen

Na letošní Wales rally GB budou mít fanoušci i Ari spoustu příležitostí prohodit vřelé slovo. Fin se objeví na ceremoniálním startu (Eirias Stadium) a v cíli (Llandudno). V pátek se Ari protáhne ve Sweet Lamb a o víkendu bude k zastižení v Chirk Castle and Kinmel Parku. V prostorách servisního areálu v Deeside pak bude připravena expozice.

Sdílet

O autorovi

Komentáře