Pořadatelé Wales Rally GB zavádí zajímavou novinku. V rámci závěrečeného podniku letošního seriálu WRC vzdají poprvé hold osobnosti, která se výrazně zapsala do histori Britské rally. Role první „Rally Legend“ připadla Ari Vatanenovi.

Jeden z legendárních létajících Finů opanoval Britskou rally právě před 30 lety v roce 1984 s vozem Peugeot 205 T16s. Volba tedy nemohla dopadnou jinak.

„Je zcela bez diskuzí, že je pro mě obrovská pocta, být vybrán jako historicky první „Rally Legend“ Britské rally. K Británii a zdejším fanouškům jsem měl vždy velmi blízko, cítil jsem se zde jako doma. Rád se jim za projevenou přízeň odměním a už se velmi těším“, uvedl 62-letý Fin.

Vatanen si naklonil domácí fandy ziskem dvou titulů v British Rally Championship 1976 a 1980. Vatanenův styl jízdy dveřmi napřed s Fordem Escort RS1800 přiváděl davy do varu. Finovu popularitu ještě více živila přítomnost Davida Richardse, který ze sedačky spolujezdce přispěl k zisku druhého ze dvou zmiňovaných britských titulů.

Richardse není třeba dlouze představovat, do síně motoristické slávy se zapsal mimo jiné jako šéf společnosti Prodrive. Ve stejném složení pak v roce 1981 Vatanen s Richardsem vybojovali titul mistrů světa v rally s fordem.

„Ford jsem miloval. Byl jsem mladý a před ničím jsem neměl respekt. To auto jezdilo skvělě. Bylo jako rukavice pro mé ruce. Mnohdy jsem byl byl již za hranou, viděl jsem diváky, jak mají hrůzou či v úžasu otevřená ústa a doslova lapají po dechu. Pokud by viděli můj obličej pod kuklou, spatřili by mě se širokým úsměvem na rtech.“ Ari Vatanen

>>> Za vše hovoří záznamy na videu. Vybrali jsme jeden, který dokonale ilustruje předchozí Ariho slova. Terry Harryman stihne v čase 2:00 jen heknout „Oh dear God“!

Poté, co Vatanen spojil své síly se spolujezdcem Terry Harrymanem, následoval podpis u ambiciózního továrního týmu Peugeot. Francouzi představili světu bestiální Peugeot 205 T16s homologovaný pro Gr. B. Fin s rychlým vozem vlétl do šampionátu jako utržený z řetězu a vyhrál tři závěrečné podniky sezony 1984, celkem pak pět soutěží v řadě včetně již zmíněné Britské rally.

„Nebylo to však snadné,“ zavzpomínal Ari. „Auto jsme poslali přes boudu a skončili v nějakém mokřadu. Myslel jsem, že je konec. Hrůza. Najednou se však objevili nějací lidé a dostali nás zpět na trať. Mohli jsme pokračovat…“

Havárie vůbec provázely Vatanenovu kariéru. Nejvážnější na Argentinské rally zázrakem přežil. Symbolicky tak zakončil kariéru v mistrovství světa. Z rally však blonďatý Fin nezmizel, později psal historii slavného závodu do oblak Pikes Peak, či nejtěžšího maratonu světa Dakarské rally.

„Legendární tratě ve Walesu, obzvlášť v listopadu, mají pro mě speciální kouzlo. Nejsem si jistý, čím jsem si Brity tak naklonil, pokud ne svými blond vlasy, potom jedině jezdeckým stylem. Lidé vás milují, pokud jedete rychle a děláte šou, podobně jako Colin McRae. A co víc, vždy jsem měl rád kontakt s lidmi. Auta jsou sice skvělá, ale neumí mluvit!“ Ari Vatanen

Na letošní Wales rally GB budou mít fanoušci i Ari spoustu příležitostí prohodit vřelé slovo. Fin se objeví na ceremoniálním startu (Eirias Stadium) a v cíli (Llandudno). V pátek se Ari protáhne ve Sweet Lamb a o víkendu bude k zastižení v Chirk Castle and Kinmel Parku. V prostorách servisního areálu v Deeside pak bude připravena expozice.

Sdílet

O autorovi

Komentáře