27. dubna 2012 oslaví finská soutěžní legenda Ari Vatanen 60. narozeniny! Právě v průběhu první etapy Argentinské rally, kde v roce 1985 zažil s Peugeotem 205 T16 hrůzostrašnou havárii.

Před 27 lety, Ari Vatanen právě v první etapě Argentinské rally těžce havaroval a jen díky nesmírnému úsilí lékařů unikl smrti.

Naopak v roce 1981 se Ari Vatanen stal v barvách v privátního týmu David Sutton Cars mistrem světa. Sezonu absolvoval s podporou Rothmansu a v historii MS to bylo naposledy, kdy jezdec s privátním týmem dosáhl na titul.

Ari Vatanen slaví 60
Ari Vatanen se oficiálně zúčastnil více než stovky závodů MS, desekrát stál na nejvyšším stupínku (4x Ford, 5x Peugeot, 1x Opel). Kromě havárie v Argentině byl finský jezdec těmito incidenty proslulý. Třeba z prvních dvanácti světových startů spatřil cíl jen jednou.

Ari Vatanen zahájil kariéru v sezoně 1974, po havárii v Argentině, spojil další účinkování v rallysportu se značkami Mitsubishi a Subaru. Kariéru zakončil v roce 1998. Pouze jednou se ještě vrátil, ve Finsku 2003 s Peugeotem 206 WRC stáje Bozian Racing.

Ari Vatanen slaví 60
Mnoho úspěchů získal i v dálkových soutěžích, čtyřikrát se stal vítězem Dakaru (3x Peugeot, 1x Citroën). O páté prvenství přišel kvůli incindentu, kdy mu byl v průběhu závodu ukraden jeho vůz.

V nedávné minulosti se stal poslancem Evropského parlamentu a neúspěšně kandidoval na prezidenta FIA.

Sdílet

O autorovi

Komentáře