Pouť dvojice Roman Kresta – Petr Starý na tratích Barum Czech Rally Zlín skončila na přejezdu k šestému testu. Aktuálně posádka ADELL MOGUL racing teamu figurovala na stupních vítězů.

Pro Romana Krestu s Petrem Starým začala domácí Barumka už kvalifikací, které se zúčastnilo šestnáct vybraných posádek. Ty si na základě dosažených časů vybíraly startovní pozici pro náročnou sobotní etapu.
„Startovní pozice byla hodně důležitá. Byl rozdíl jet na některých úsecích první nebo třináctý. Trať shakedownu však byla hodně zrádná, a tak jsme na chvíli vyletěli ven. To se promítlo do dosaženého času a nakonec na nás zbyla až třináctá příčka. Byl jsem tím trochu zklamán, ovšem jak Petr před startem říkal, byla to šťastná třináctá…,"
vrátil se ke kvalifikaci Roman Kresta.

Posádka ADELL MOGUL racing teamu vstoupila do závodu na divácké speciálce v ulicích Zlína sedmým časem, na klasických sobotních zkouškách si svou pozici postupně dále vylepšovala. A po RZ4 Troják, prvním průjezdu nejdelší zkoušky Barum rally, se Kresta se Starým dostali do čela průběžné klasifikace. Na této pozici ale vydrželi pouhý jeden test, neboť po semetínské zkoušce museli Škodu Fabia Super 2000 odstavit.
„Okruh se nám podařil dobře, s minimální ztrátou na špičku a v našem slušném tempu jsme pokračovali i dále. Naplno jsem využíval skvěle připravenou fabii. Vše bylo správně rozjeté. Očekával jsem, že druhá sobotní sekce bude pro vývoj závodu rozhodující a to se potvrdilo. Jel jsem ji s tím, že nesmím udělat chybu, neboť zejména Troják byl hodně těžký,"
popisuje další dění luhačovický jezdec.

Kresta - Starý  Barum rally 2014

Na RZ5 Semetín zpomalil fabii problém s prasklými svody výfukového potrubí.
„Jeli jsme, co jsme si naplánovali. Technicky jsme měli na to, být letos na Barumce hodně vysoko. Potvrdilo se, že fabia je dostatečně rychlá, bohužel nás na přejezdu po RZ5 odstavila závada materiálu na výfukových svodech," objasňuje jezdec ADELL MOGUL racing teamu. „Při vývoji závodu bylo těžké se rozhodnout. Dokonce jsem přemýšlel, zda nezkusíme pokračovat. Ale riziko požáru bylo tak velké, že jsem ho nechtěl za současné situace podstoupit. Přece jen s tímto vozem na dalších asfaltových závodech ME pojede Míra Tarabus,"
doplnil.

„Výpadek mě mrzí vůči mechanikům, celému týmu a našim partnerům. Testování a přípravy na Barumku zabraly mnoho času. Alespoň nás může těšit, že to mělo nějaký smysl a odstupovali jsme z čelní pozice. Opravdu i těch pár zkoušek stálo za to. Barumka je vždy nádherná a opět se kolem tratí sešla i spousta diváků. Všem děkuji za podporu, kterou jsem cítil na trati i v servisu," uzavřel hodnocení zlínského startu Roman Kresta.

„Do závodu jsme nevstupovali s nějakými ambicemi, chtěli jsme se v klidu svézt a Barumku se pěkně užít. Už kvalifikace naznačila, že evropská špička pojede hodně rychle. Ale okruh jsme zvládli bez chyby a v naprosté pohodě vyrazili do sobotní etapy. Rázem tam začaly padat časy, bohužel nebylo nám to dopřáno až do cíle. Ale i to je rallysport, stát se to může. Fabia byla připravena na výbornou, paradoxně nás zradila nová součástka.
I přes odstoupení jsem si závod náramně užil. Nechci předbíhat, ale s Romanem se výborně spolupracuje, takže pokud někdy v budoucnu zavolá, nikdy neřeknu ne,"
reagoval spolujezdec Petr Starý.

I přes výpadek panovala spokojenost s průběhem Barum rally i u hlavních partnerů – společností ADELL Trading a PARAMO Pardubice (český výrobce maziv MOGUL, které používá Kresta Racing ve svých vozech).

„Byl jsem spokojený, Roman s celým týmem připravili vůz, který měl na vítězství. Navíc jsem Romana opět viděl závodit s velkou chutí, proto byla škoda, že jsme nezažívali pocity, že jedeme o vítězství déle než pět zkoušek. Osobně jsem věřil, že Roman letos může vyhrát. Přesto nedá se nic dělat, taková je rally. Určitě si s Romanem brzy najdeme čas si v klidu sednout a pobavit se o dalších plánech," říká majitel společnosti ADELL Trading Petr Zámečník.

„Roman Kresta od začátku závodu dokazoval všem fanouškům rally, že je nejenom skvělý řidič, ale i dokonalý technik, který umí připravit auto tak, aby konkurovalo i továrním týmům. Do páté rychlostní zkoušky, kdy musel kvůli nepředpokládatelnému technickému problému odstoupit, bojoval o první příčku. Z mého pohledu reprezentoval Roman naši značku MOGUL maximálně dle momentálních možností a já mu za to děkuji," dodává Luboš Krejčík, marketing manager společnosti PARAMO.


Roman Kresta odstartuje na Barumce už po devatenácté

Se startovním číslem 9 figuruje v seznamu přihlášených posádek pro letošní Barum Czech Rally Zlín dvojice Roman Kresta – Petr Starý. Posádka ADELL MOGUL racing teamu osedlá speciál Škoda Fabia Super 2000, který zdárně otestovala při nedávném Rallysprintu Kopná.

Na Kopné Roman Kresta s Petrem Starým obsadili druhé místo, ale hlavně úspěšně vyzkoušeli nově postavený vůz Škoda Fabia Super 2000, se kterým se loni po tratích Barumky proháněl tovární jezdec Škody Lappi.

„Po loňském závodě se nám podařilo vůz získat a přes zimu se přestavil v čistě asfaltovou specifikaci. Letos jsme vůz poprvé nasadili na Kopné a po Barum rally bude dále využíván jezdci pod hlavičkou Kresta Racingu. Do vývoje tohoto speciálu jsem investoval hodně času. Zkoušel jsem různé věci s cílem, abychom na Barumce byli maximálně konkurenceschopní. A věřím, že se to podařilo," objasňuje Roman Kresta.
„Musím přiznat, že moje motivace k závodění byla v posledních letech menší. Nyní mám na mnohé jiný náhled, proto příprava na jednorázový start na Barumce je určitě příjemnější a start má pro celý tým naprosto jiný náboj… Nedávno jsme absolvovali funkční test, v minulém týdnu pak auto prošlo finálním odzkoušením. Při něm nás potkalo vše, mokro i sucho, takže doufám, že jsme na start stoprocentně připraveni,"
doplňuje luhačovický jezdec.

Kresta - Starý  Rallysprint Kopná 2014

Rychlé časy na Kopné však Roman Kresta nepřeceňuje. Moc dobře ví, že se do Zlína sjede kompletní evropská špička, včetně továrních týmů Peugeotu a Škody.

„Rychlost při Kopné a Barumce nejde srovnávat. Na Barumce bude potřeba úplně jiné nasazení…," tvrdí jezdec ADELL MOGUL racing teamu.

Novinkou letošní Barum rally bude páteční kvalifikace, které se zúčastní šestnáct posádek. Mezi nimi i Roman Kresta s Petrem Starým. Na základě dosažených časů si pak budou vybírat startovní pořadí do náročné sobotní etapy, která už může mnohé o průběhu závodu napovědět.

Na „horké" sedadlo spolujezdce stejně jako na Kopné usedne Petr Starý. „Vždy jsem měl skrytý sen se s Romanem někde svézt, což se mi na Kopné podařilo, nyní před námi stojí pro nás zlínské rodáky kultovní Barumka. Její atmosféra je vždy neopakovatelná, dvakrát se mi ji podařilo s Janem Kopeckým vyhrát a ten pocit na rampě si budu pamatovat do konce života. Je to soutěž, která má Evropě obrovský zvuk, a tak se samozřejmě na start už moc těším," popisuje své pocity Petr Starý.

Kresta - Starý  Rallysprint Kopná 2014

Společnost ADELL Trading zůstává generálním partnerem Romana Kresty i pro letošní sezonu.
„Se stájí Kresta Racing spolupracujeme už několik sezon a díky dlouholetým vazbám jsem i letos slíbil Romanovi pro Barum rally podporu. Můžeme se tak těšit na další Romanovo vystoupení na prestižním českém i evropském závodě. Věřím, že vzhledem ke zkušenostem, znalostem místních podmínek i dobrému nastavení fabie bude posádka Kresta – Starý promlouvat do pořadí na čelních místech,"
říká majitel společnosti Petr Zámečník.

Sedm úspěšných let spojuje tým Kresta Racing s českým výrobcem olejů společností PARAMO Pardubice, která v letošním roce slaví 125 let od svého založení. V letošním roce získala společnost PARAMO i prestižní ocenění CzechSuperBrands za českou značku olejů MOGUL. Luboš Krejčík, marketing manager společnosti PARAMO k podpoře Romana Kresty dodává: „Naší podmínkou při zahájení spolupráce s Romanem Krestou před sedmi lety bylo to, že bude ve svých závodních vozech používat oleje MOGUL z naší produkce. Toto Roman respektuje a tím potvrzuje, že české oleje MOGUL jsou špičkové. Přeji Romanovi a celému jeho týmu pohodu při vrcholném českém rally závodě a věřím v jeho skvělý výsledek."

44. ročník Barum Czech Rally Zlín odstartuje v pátek 29. srpna v 17 hodin na náměstí Míru ve Zlíně. První ostré kilometry posádky absolvují na atraktivní divácké zkoušce v ulicích Zlína od 21:15 hod. V sobotu a neděli budou rally pokračovat na klasických rychlostních zkouškách (celkem 15 RZ o celkové délce 237,33 km) v okolí Zlína, Vsetína a Otrokovic. První posádka bude očekávána v cíli, opět na náměstí Míru před zlínskou radnicí, v neděli 31. srpna v 16 hodin.

Sdílet

O autorovi

Komentáře