Slavné africké dobrodružství – keňská Safari rally – stále žije. O tomto víkendu se uskutečnil už šedesátý ročník. Vítězem se stal domácí Carl Tundo.

Carl Tundo zvítězil na Safari Rally potřetí ve čtyřech posledních ročnících, když dokázal porazit bývalého továrního jezdce Toyoty Iana Duncana. Dalšího pilota Mitsubishi zdolal o pouhých 15 sekund.

Průběh první etapy ovlinila nepřízeň počasí, ale druhý den se už odjel podle původního harmonogramu. Do závodu vstoupil nejrychleji Alastair Cavenagh. Vedl po dvou sekcích, ale následně poškodil chladič.

Soutěž, která byla v letech 1973 až 2002, součástí WRC se letos započítávala rovněž do afrického šampionátu. Z této klasifikace vyšel nejlépe Mohammed Essa ze Zambie, když jeho oba hlavní konkurenti Giancarlo Davite (Rwanda) a Jas Mangat (Uganda) odstoupili.

Do soutěže odstartovalo 39 vozů, značek Mitsubishi Lancer Evo nebo Subaru Impreza.

Mimo hlavní klasifikaci závodilo dalších 38 speciálů. Mezi nimi byl nejrychlejší Simon Sharpe s Toyotou.

Výsledky 60. Safari rally 2012

1. Carl Tundo / Tim Jessop – Mitsubishi Evo 9 – EAK – 2:50:05
2. Ian Duncan / Amaar Slatch – Mitsubishi Evo 9 – EAK – 2:50:20
3. Quentin Mitchell / Chris Davis – Subaru N16 – EAK – 3:04:44
4. Mohammed Essa / Greg Stead – Subaru N12 – ZAM – 3:13:04
5. Peter Horsey / Bella Erskine – Mitsubishi Evo10 – EAK – 3:18:11
6. Jaspreet Singh Chatthe / Gurdeep Panesar – Mitsubishi Evo 9 – EAK – 3:23:53


60. ročník KCB Safari Rally odstartuje v pátek odpoledne ve 13 hodin. Osmdesát posádek čekají tři dny závodění na nejrůznějších zkouškách, včetně dvou průjezdů 87 km dlouhé sekce, která vyzkouší odolnost posádek i vozů. Vítězná posádka vyjede na cílovou rampu v neděli v 16 hodin v Nairobi.

Soutěž se započítává do FIA African Rally Championship a národního šampionátu Keni. Celková délka trati je 530 km.

Jedním z účastníků bude i bývalý účastník projektu Pirelli Star Driver Peter Horsey. Ve dvojici s Belle Erskinem pojedou s vozem Mitsubishi Lancer Evo 10.

Video z loňského ročníku:

Sdílet

O autorovi

Komentáře