Roman Kresta vytěžil z dvanácti startů v Českém Krumlově (první v roce 1995) sedm prvenství. Jeho série pěti vítězství v řadě nemá v českém měřítku obdoby.

Rozhodlo se na druhém Slavkově a prvních Malontech

Romane, asi podobný průběh Krumlova nepamatuješ?
„Naprosto. Nikdy se tam za podobných podmínek nejelo. Pršelo oba dva dny, podobně těžký závod jsem v Česku nikdy nejel. Pořadatelé vybrali těžké tratě, svým dílem přispělo počasí či skladba harmonogramu. Opravdu bylo všude hodně vody, bláta. Neustále jsem čekal, co nás kde překvapí. Bylo to hrozně zrádné. Hranice mezi bytím a nebytím byla velmi tenká.“

Zadařilo se ti na RZ4 Slavkov a RZ6 Malonty. Bral jsi to jako zlomový bod závodu?
„Slavkov začínal druhou páteční sekci a pro všechny byl velkou neznámou. Podmínky tam byly nejhorší, všichni do ní šli s velkým respektem. Určitě to byl nejtěžší páteční test. Prostě jsme to tam zkusili, neboť jsme chtěli zvrátit dosavadní průběh, kdy jsme na Pavla Valouška ztráceli sedm sekund (to jsme ještě nevěděli o jeho penalizaci). Dobře jsem zvolil pneumatiky a opravdu jsme do toho šli na maximum.
Pokud to tak beru, právě Slavkov rozhodoval v pátek a Malonty jednoznačně v sobotu. Také tam jsme správně zvolili obutí, navíc jsem stoprocentně využil toho, že jsem byl první na trati. Malonty ukázaly, že když člověk věří autu, dá se jet hodně rychle. Tam jsem fabii dokonale využil a zásadně ostatním odjel. To bylo pro celý závod rozhodující.
Kromě celkového vítězství ale byly ve hře i bonusové body za etapu. Jsme rád, že jsme jich získali maximum.“

Jak toto vítězství může ovlivnit vývoj v českém šampionátu?
„Naše prvenství bylo hodně důležité. Hlavně z toho důvodu, že do Hustopečí není mnoho času na přípravu, jakýkoli zásadní problém nás mohl eliminovat z dalšího závodu. Z našeho pohledu se podařilo vše, co se podařit mělo.
Krumlov každý rok hodně napoví. Loni se nám rovněž vydařil, ale dále jsme toho štěstí moc neměli. Doufám, že se to letos obrátí, že nás Krumlov nakopnul do bojů o titul. Chci věřit tomu, že jsme získali potřebný klid pro zbytek šampionátu. Ale samozřejmě nic není vyhrané, před námi jsou dva důležité závody, které napoví více. Po Hustopečích a Bohemii bude určitě jasněji.“

Sdílet

O autorovi

Komentáře