Fanoušky rally odjakživa táhly k pásce u trati agresivní průjezdy, ostrý zvuk vytočeného motoru a design závodních vozů. Právě „kabátek“ závodničky je hlavní pracovní náplní Honzy Žáčka, spolumajitele a designéra společnosti Rallye Design s.r.o.


Honzo, v okolí Zlína jste rozjeli před Barum rally billbordovou kampaň. Co se skrývá za logem RALLYEDESIGN?

Je tu barumka, takže jsme chtěli oživit okolí cest pěknýma závodničkama 😉 Rallyedesign je o grafice, polepech a designu vůbec…Rallye je v názvu. Na ní jsem vyrostl – jak jinak ve Zlíně, že? Nenavrhujeme ale jen pro soutěžáky. Stejně rádi se postaráme o jakékoliv motoristické disciplíny, nemluvě o strojích fanoušků a nadšenců. Prostě jde o design – o to co se nám líbí.

V raných dobách se stříhaly šablony a lakovalo se. Po revoluci nastoupil corel a řezací plotr. Jaká je situace v oblasti designu polepu závodních vozů dnes?

Všechno jde dopředu, technologie, materiály, rozšiřujou se možnosti…už je to jen o kompromisu mezi časem, peněženkou a vkusem. Je ale fakt, že neatraktivní logo závodničku nevylepší. S tím prostě nehneš. Od čistých týmových barev a designů ze začátků motorsportu se závodní auta a vše okolo posouvá do vod reklamních polepů. Už to většinou není jen o dvou barvách a kudy povede linka. Hodně jezdců vozí jiné sponzory na různé závody nebo šampionáty, někdy se dva střídají. Pak můžeš buď po každém závodě měnit barvy a nebo vytvořit univerzál, což někdy dopadá dost divoce. Je to dobrodružná práce.

V Česku patří k nepřehlédnutelným zeleno-žlutá kamufláž Citroënu DS3 Egona Smékala, kterou jste realizovali. Na barumku jste „oblékli“ další model DS3 pro Toma Pletku. To vás tak „baví“ Citroën?

Pro Toma jsem navrhoval už C2R2 a Egonův type-R se myslim taky povedl. DS3 je příjemné oživení a navíc klukům barvy sponzorů prostě ladí. Delší dobu už spolupracujeme s Jarkem Orsákem, Martinem Semerádem, nebo Hermanem Neubauerem. Oblíbený mám třeba polep červené xsary Romana Odložilíka. Teď už se každopádně těšíme na start barumky, taky proto, že připravujeme zajímavé video a pokud se všechno podaří, máme se všichni na co těšit.

Rally zdar!

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře