Dnes se přeneseme do roku 1977, kdy Václav Blahna vybojoval se Škodou 130 RS a Ladislavem Hlávkou první místo ve třídě.

Vzpomínky na tuhle soutěž jsou velice pozitivní. Bylo to poprvé, co Václav Blahna jel tak velkou soutěž a hned napoprvé se podařil zajet ohromný úspěch.

"Jedním z největších zážitků byla vložka přes průsmyk Col de Turini, která se jezdívá dodnes. Je tam takové esíčko přes horizont a dál už trať padá zase dolů. Je tam nejvíc horských hotelů, takže tam bývá i nejvíc lidí. Tam když jedete, tak vyskočíte na ten horizont, pak jedete pravou a levou zatáčku než to začne padat dolů, tak tam bývá největší shluk lidí. Taky jsou tam fotografove a ti všichni fotí. Samozřejmě všichni najednou. V tu ránu člověk vůbec nic nevidí, protože to je jeden dlouhý, oslňující blesk," říká Václav Blahna. "Když jsem se řítili těmi průsmyky, tak tehdá bylo opravdu hodně sněhu, do kterého byla vyfrézována stezka s dvoumetrovými bariérami. Jedu tu vložku a tam stáli lidi, před tou bariérou. Povídám – jéžiš.. vždyť já chci jet kolem té bariéry, co ty lidi tam dělají? To tady někdo odsere a držel jsem plyn. Když jsem se přiblížil asi na 50 metrů, lidi udělali krok zpátky a nebyli vidět. Oni totiž měli v těch obřích bariérách vydlabány takové kapličky, do kterých se schovali. Bezpečnostní činovníci by se dnes divili :)"

monte carlo 76

Slavný návrat po triumfu z Monte Carla 77 s nepříjemnou politickou příchutí – vzpomíná Václav Blahna:

"Když jsme na zpáteční cestě dorazili jsme na Rozvadov, tak tam na nás čekal major Jirsák. On měl v té době každodenní pořad v televizi. Hranice jsme projeli bez jakékoliv prohlídky a pokračovali jsme do Plzně. Do Plzně už jsme dojeli s doprovodem dvou policejních aut. V nějaké aule nás čekal starej Zapadlo, tam byl i oběd a přípitek. Pod hlavičkou majora Jirsáka jsme si dali panáka ( 😀 ) a pak jsme pokračovali do Prahy. Pak přišly velké chvíle Jirky Šedivého. Potřebovali jsme natankovat a přijeli jsme k pumpě. Všechno bylo pod sněhem. Jirka tam přijel ve velkém stylu, protože si dal těch skleniček asi víc, než bylo třeba ( 😀 ). On tam normálně urazil stojan s tím autem ( 😀 )," směje se Václav Blahna.

V zápětí však dodává horší vzpomínku na slavný návrat: "no, pak jsme přijeli do Prahy, a tam probíhaly nějaké ty politické bojůvky s názvem Tisíc slov. A strčili nám papír, že to jako odsuzujeme. Mě to bylo úplně putna, já chtěl především závodit. A já, jako že jsem byl nejlepší, takže to musím přednést. To byl pro mě hroznej trest. Já tam koktal a ani jsem tomu moc nerozuměl, co se děje."

Blahna podpisová karta

Sdílet

O autorovi

Externí spolupracovník RALLYLIFE.cz Jeden ze zakládajících členů redakce. Specialista na rubriku LIFESTYLE. Zasadil se významnou měrou o zařazení příspěvků o cestování, zálibách fanoušků, literatuře a filmech s tématikou motorsportu.

Komentáře