Petr Lusk nejen o Africa Eco Race…

O Petrovi toho již bylo napsáno tolik, že by to vydalo na dlouhý článek… Držitel prestižního ocenění Zlaté oko je nejenom fotografem, ale také úspěšným podnikatelem a v poslední době vášnivým motorkářem. Pomocí malého hledáčku svého fotoaparátu dokáže zachytit nejenom automobily, ale také módní mola plná krásných žen, rychlé dostihové koně, a v neposlední řadě vyjížďku silných Harley-Davidsonů.

Petr Lusk – fotograf

1, Petře, v poslední době Tě je možno hodně často vidět na vyjížďce s motocyklem. Takže otázka zní: Motorky, nebo auta?

…/ smích / No já mám jasno… Mě láká vše, co voní benzínem. Samozřejmě mě hrozně baví auta, nejenom focení, ale i jízda v nich. Ale motorka je něco jiného. Ta mi dává takový pocit svobody a volnosti. Je to skvělé na vyčištění hlavy. Já se kolikrát sbalím a vyrazím se jen tak projet na 2-3 hodiny. Na nic nemyslím, jen na tu jízdu. Hrozně mně to uklidňuje a pomáhá mi to trochu se odreagovat od stresů v práci. Ale nejsem ten typ, že bych na to sednul a jel někam do Chorvatska na dovolenou. To padá volba jednoznačně na letadlo… / smích /

 3 zlaté oči…

2, Máš za sebou spoustu úspěchů v podobě 3x získaného ocenění  Zlaté oko / soutěž o nejlepší fotografii z motoristického prostředí, pozn. autora /. Jaká je Tvoje nejlepší fotografie?

No, to takhle nejde brát… To je stejné, jako kdybych se Tě zeptal, jaké z Tvých dětí máš radši. Každá fotka má svoje kouzlo. Samozřejmě si hrozně moc vážím všech ocenění, která jsem získal. Rád se občas podívám zpátky na svoje staré fotky. Tam mohu posoudit, jaký pokrok jsem za ty roky udělal a jestli se to někam posouvá. Taky se podívám ještě před soutěží, jaké místo jsem si posledně vybral a jestli to stojí za to tam jít znovu, nebo se přesunout někam jinam. Jinak se snažím fotky moc neupravovat. Nejsem zastáncem velkých úprav ve photoshopech. Já se snažím udělat tu fotku vždy co nejlepší hned na místě a takovou jaká opravdu je.

3, Poslední otázka je na Tvojí nejoblíbenější soutěž?

No Ty mi dáváš… / smích /. Teď po Africa Eco race bych řekl, že Afrika byla fantastická a že se tam chci opět vrátit. Ty nekonečná dunová pole… Divoká příroda bez lidí… To je prostě naprosto úžasné… NA druhou stranu já miluju Dakar i v té Jižní Americe. Je tam fantastická divácká atmosféra. Byl jsem tam již několikrát a pokaždé tam něco nového objevím. Ale stejně nikdy nezapomenu na Australskou rally v roce 2005, když jsem poprvé fotil pro tovární tým Škoda. V tu dobu za něj startoval legendární Colin McRae a ten závod byl nezapomenutelný. Navíc jsem měl tu možnost strávit s ním několik dní, na které do konce života nezapomenu… A ty fotky se snad taky povedly… / smích /

Obsáhlý rozhovor s jedním z nejlepších světových motoristických fotografů si můžete přečíst v magazínu Rally 02 2017.

Text: Petr Klaubauf / foto: Petr Lusk

Sdílet

O autorovi

Komentáře